دستگاه حضور و غیاب ارزان :

شاید امروزه بیش از هر زمان دیگری به سبب مشکلاتی که جامعه با آنها دست به گریبان است مدیران به کاهش هزینه های مجموعه های تحت مدیریت خود می اندیشند و سعی دارند تا با کاستن از برخی هزینه ها و یا جایگزین کردن برخی کالاها و خدمات با نمونه های ارزانتر از هزینه های مجموعه های تحت مدیریت خود کاسته  و حاشیه سود بیشتری برای سازمان های خود ایجاد کنند.

در این بین خرید دستگاه حضور و غیاب هنوز هم و با وجود منافع بسیاری که برای سازمان ها به دنبال دارد از دید برخی از مدیران جزء هزینه ها به حساب می آید و در هنگام خرید آنها مدیران به دنبال یافتن دستگاه هایی ارزان باشند اگرچه در واقع خرید سامانه حضور و غیاب یک سرمایه گذاری کوچک با دوره بازگشت سرمایه طولانی و پر سود است . اگرچه خرید کالاهای ارزان مشروط به دارا بودن کیفیت مورد نیاز، امری عقلانی و کاملا درست می باشد ولی فدا کردن قابلیت ها و کیفیت در برابر قیمت در بسیاری از مواقع پشیمانی به دنبال خواهد داشت.

نکاتی در خصوص دستگاه حضور و غیاب ارزان که باید در نظر داشت :

درخصوص سامانه های حضور و غیاب با توجه به اینکه این سامانه متشکل از سخت افزار و نرم افزار می باشد باید دقت داشت که قیمت این سامانه ها عموما متشکل از قیمت نرم افزار و سخت افزار می باشد و قیمت یکی از این مجموعه ها به تنهایی می تواند مدیران را دچار خطای تصمیم گیری کند. همانطور که گفته شد در هنگام خرید دستگاه و نرم افزار های حضور و غیاب باید هزینه کل سامانه برآورد گردد این هزینه می تواند شامل قیمت دستگاه ، نرم افزار و بعضا نصب و را اندازی سامانه باشد.

سخت افزار :

دستگاه حضور و غیاب ارزان معمولا دستگاهی است که برای مجموعه های کوچک با تعداد پرسنل کم می تواند مناسب باشد و در هنگام خرید این دستگاه ها باید دقت کرد که دستگاه کلیه قابلیت های لازم برای شرکت را دارا باشد، بطور مثال در صورتیکه در محل نصب دستگاه مشکل قطعی برق وجود داشته باشد، وجود باطری جزء امکانات دستگاه الزامی به نظر می رسد و یا وجود درگاه های ارتباطی کامل برای اینکه محدودیتی در شیوه های ارتباطی وجود نداشته باشد، بطور مثال اگر امکان کابل کشی شبکه وجود نداشته باشد وجود قابلیت وای فای در دستگاه می تواند راهگشا باشد.

نرم افزار :

در خصوص نرم افزار، با توجه به سیاست های دسته بندی نرم افزار و تحلیل های گوناگونی که در نرم افزارها وجود دارد، هر شرکت ارائه کننده خدمات برای طبقه بندی نسخه های نرم افزار خود مجدودیت های خاصی را در نرم افزار اعمال می کند، این محدودیت ها بخصوص در نسخه های رایگان و یا پایه بیشتر است لذا در هنگام خرید دستگاه حضور و غیاب ارزان لازم است به دقت امکانات نرم افزار مورد بررسی قرار گرفته و از پاسخگویی امکانات نرم افزار به نیاز ها اطمینان حاصل گردد. بطور مثال تعدا شیفت ها یی که در نرم افزار قابل تعریف است و یا تعداد نفرات تحت پوشش نرم افزار همواره جزء مواردی است که در نرم افزار های پایه مجدودیت هایی دارند و کنترل این محدودیت ها و شرایط کاری شرکت الزامی است.

خدمات پس از فروش و گارانتی :

در نهایت نکته دیگری که در هنگام خرید سیستم حضور و غیاب لازم است به آن توجه گردد دوره گارانتی و چگونگی ارائه خدمات پشتیبانی سامانه است که لازم است خریداران به آن توجه داشته باشند. با توجه به وابستگی سامانه های حقوق و دستمزد به سامانه های حضور و غیاب و اهمیت مسأله پرداخت به موقع حقوق پرسنل در دسترس بودن خدمات پس از فروش در مواقعی که به آن نیاز پیدا می شود اهمیت بسیاری دراد، همچنین کیفیت ارائه این خدمات و نحوه پاسخ گویی و میزان تسلط کارشناسان خدمات بر مشکلات و سامانه مشتریان موضوعی حیاتی است.

در خاتمه باید مجددا تاکید کنیم که اگرچه دریافت خدمات و خرید کالا با قیمت ارزان گامی بلند در کاهش هزینه ها و افزایش سود است اما باید دقت کرد که کیفیت و امکانات را فدای قیمت نکنیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *