سنسور اثر انگشت خازنی نوعی از سنسور های اثر انگشت هستند که بجای استفاده از فناوری اپتیکال و یا فناوری های پیشرفته سنسور های پلیمری از مجموعه از خازن ها برای تشخیص الگو های آثار انگشت استفاده می کند. فناوری استفاده شده در این سنسور ها با توجه به تغییر ظرفیت مجموعه ایی از خازن هایی که با سطحی رسانا در تماس هستند می تواند تصویری مجازی از الگوی آثار انگشت را ایجاد نماید. با به کار بردن این سنسورها در دستگاه، دور زدن دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی عملا غیر ممکن است!

ساختار سنسور اثر انگشت خازنی

سنسور اثر انگشت خازنی معمولا از تعداد زیادی سلول تشکیل شده اند که هر یک از آنها شامل دو صفحه رسانا هستند که از با لایه ایی از مواد عایق الکریسیته پوشانده شده اند. این سلول ها کوچکتر از عرض شیار های اثر انگشت هستند.

سنسور اثر انگشت خازنی
سنسور اثر انگشت خازنی

همانطور که ممکن است تشخیص داده باشید ، دو صفحه هادی یک خازن اصلی ، یک جزء الکتریکی را تشکیل می دهد که می تواند شارژ را ذخیره کند (برای جزئیات بیشتر به چگونگی کار خازن ها مراجعه کنید). سطح انگشت به عنوان صفحه خازن سوم عمل می کند ، که توسط لایه های عایق در ساختار سلول جدا می شود و در مورد فرو رفتگی های اثر انگشت ، حفره هوایی ناشی از فرورفتگی های اثر انگشت این کار را می کند .

متفاوت بودن فاصله بین صفحات خازن (با نزدیکتر کردن انگشت یا دورتر از صفحه های رسانا) باعث تغییر ظرفیت خازن (توانایی ذخیره بار) می شود. به این دلیل ، خازن موجود در سلول زیر برآمدگی های اثر انگشت از خازنی که در یک سلول زیر یک فرورفتگی اثر انگشت قرار گرفته است بار الکتریکی بیشتری خواهند داشت.

اسکن انگشت

در سنسور اثر انگشت خازنی در دستگاه حضور و غیاب ، ابتدا پردازنده سوئیچ تنظیم مجدد برای هر سلول را می بندد ، به این ترتیب کل مدارات به تعدال رسیده و سیستم آماده اسکن اثر انگشت می گردد. هنگامی که سوئیچ دوباره باز شود و پردازنده بار ثابت را به مدار اعمال کند ، خازن ها شارژ می شوند. از آنجا که فاصله تا انگشت باعث تغییر ظرفیت خازن می شود ، یک برآمدگی های اثر انگشت منجر به خروجی ولتاژ متفاوت از فرورفتگی های اثر انگشت خواهد شد.

لذا ولتاژ خروجی خازن ها بعد از قرار گرفتن اثر انگشت با یکدیگر تفاوت خواهد داشت و این تفاوت بار الکتریکی در هر خازن نسبت به خازن دیگر به سنسور کمک می کند که با توجه به اندازه گیری بار الکتریکی خازن ها بتواند نقشه ایی الکترونیکی از خازن هایی که دارای بار الکتریکی بیشتر و کمتر هستند را ترسیم کند.

با توجه به شیوه عملکرد خازن ها در مجاوت برآمدگی های و فرورفتگی های اثر انگشت و اندازه گیری بار الکتریکی هر سلول سنسور می تواند متوجه شود که آن سلول در مجاورت یک برآمده گی اثر انگشت بوده و یا در مجتورت یک فرورفتگی اثر انگشت بوده و به این ترتیب سنسور می تواند تصویری مجازی را از شکل برآمدگی ها و فرورفتگی های اثر انگشت ایجاد نماید که مشابه تصویری خواهد بود که یک اسکنر نوری از آثار انگشت به دست می دهد.

مزیت سنسور اثر انگشت خازنی

مهمترین مزیت سنسور اثر انگشت خازنی در دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی این است که به جای الگوی نور و تاریکی که باعث ایجاد تصویری اثر انگشت می شود ، به شکل واقعی اثر انگشت احتیاج دارد و این امر فریب سیستم را سخت تر می کند. علاوه بر این ، از آنجایی که آنها از تراشه نیمه هادی به جای یک واحد CCD استفاده می کنند ، اسکنرهای خازنی فضای کمتری از سنسور های نوری نیاز دارند.

دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی جهان گستر پارس

در انبار موجود نمی باشد

دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی

دستگاه V800

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

.