سنسور اثر انگشت نوری که در بیشتر ادواتی که برای تشخیص اثر انگشت استفاده می شوند در حقیقت در از فناوری مشابه سنسور های دوربین های عکاسی دیجیتال که عموما یا cmos یا ccd هستند بهره می برند. این سنسور ها درست مانند دوربین های عکاسی دیجیتال تصویر سطح اثر انگشت را دریافت نموده و آن را تبدیل به سیگنال های الکتریکی می نمایند .

سنسور اثر انگشت نوری نیز مانند دوربین های دیجیتال دارای دقت های متفاوتی هستند که در عملکرد آنها تأثیر گذار است . چگونگی عملکرد کلی این سنسور ها را می توان در شکل زیر مشاهده نمود .

همانطور که در تصویر مشاهده می شود در این سنسور ها ، نور از یک منبع نور به سطح سنسور که با پوست دست در تماس است تابیده می شود و نور بازتابش یافته از سطح سنسور به گیرنده نور تابیده و توسط سنسور گیرنده تحلیل و تصویری دیجیتالی از سطح اثر انگشت به دست می دهد.

سنسور اثر انگشت نوری از نقطه نظر تحلیل و شناسایی اثر انگشت به دو دسته تقسیم می شوند:

 دسته اول :

انجام عملیات تطبیق و شناسایی در خود سنسور انجام می شود.

دسته دوم :

این فرآیند در بیرون سنسور و توسط سامانه ایی جدا از سنسور انجام می پذیرد در دسته دوم، سنسور اثر انگشت نوری تنها عملیات ثبت اثر انگشت را انجام میدهند. در دستگاه های حضور و غیاب از هر دو دسته از سنسور ها می توان استفاده نمود.

در دستگاه‌های حضور و غیاب اثر انگشتی، سنسور ها وظیفه تشخیص اثر انگشت و شنسایی افراد با استفاده از آثار انگشت را بر عهده دارند ، شیوه کار در این دستگاه ها به این صورت است که آثار انگشت کاربران یک بار به دستگاه شناسانده شده و تصاویر به دست آمده از سنسور در حافظه دستگاه و یا سنسور ضبط می گردد.

در دفعات بعد و هنگام استفاده از دستگاه به محض ثبت اثر انگشت دستگاه اقدام به مقایسه اثر انگشت دریافت شده با نمونه های ذخیره شده در حافظه دستگاه مطابقت داده شده و در صورت تطابق شناسایی اثر انگشت به کاربر اعلام میگردد.

مشکلات سنسور های اثر انگشت نوری :

بزرگترین مشکلی که در این سنسور ها وجود دارد این است که با توجه به دو بعدی بودن تصویر به دست آمده از این سنسور با شیوه های های مختلفی می توان این سنسور ها را فریب داد، از آن جمله می توان با استفاده از مدل های ساخته شده از اثر انگشت و حتی در مواردی با استفاده از عکس های با کبفیت بالا از اثر انگشت این سنسور ها را فریب داد.

نقاط قوت :

علی رغم همه موارد ذکر شده دقت مناسب و سرعت عمل بالا به همراه خصیصه هایی نظیر مقاومت در برابر وندالیسم ( تخریب اموال عمومی ) این سنسور ها را به عنوان گزینه های برتر برای دستگاه های حضور و غیاب ، کنترل تردد و انواع دستگاه هایی که برای شناسایی افراد استفاده می شوند بدل نموده است.

از جمله نقاط قوت سنسور های اثر انگشت نوری در مقابل سنسور اثر انگشت خازنی این است که می توان حساسیت سنسور را تغییر داد به این معنی که می توان برای سنسور تعریف کرد که شناسایی اثر انگشت با تطابق چند درصدی با نمونه های اولیه انجام شود و علاوه بر آن می توان حساسیت سنسور را نیز در دقت اسکن و تصویر برداری تنظیم نمود این قابلیت می تواند سرعت عملکرد دستگاه ها را نیز بالا برد و یا در صورت لزوم دقت دستگاه ارا در شرایط خاص بالا و یا پایین آورد.

دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی جهان گستر پارس

در انبار موجود نمی باشد

دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی

دستگاه V800

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

.