پیش‌نویس خودکار

سیستم حضور و غیاب از گذشته تا کنون به روش‌های مختلفی انجام می‌گرفته است.
برخی از سازمان‌ها، هنوز هم به صورت دستی حضور و غیاب کارکنان را انجام می‌دهند، برخی با کارت شناسایی و دیگران هم از سایر روش‌های حضور و غیاب استفاده می‌کنند که هر کدام، مزایا و معایب خاص خود را دارند.
البته بر کسی پوشیده نیست که معایب برخی از روش‌ها مانند روش حضور و غیاب دستی، بسیار بیشتر از مزایای آن است.
سیستم حضور و غیاب از ٢ بخش نرم افزار و دستگاه تشکیل شده است.
دستگاه وظیفه ثبت ساعت تردد (ورود و خروج) پرسنل را بر عهده دارد و نرم افزار با استفاده تردد های ثبت شده در دستگاه و همچنین قوانینی که کارفرما در رابطه با محاسبه تاخیر، غیبت، اضافه کار، مرخصی، ماموریت تعیین کرده، وظیفه محاسبه کارکرد ماهانه و اماده سازی اطلاعات اولیه برای محاسبه حقوق و دستمزد پرسنل را دارد.
نرم افزار حضور و غیاب شامل ٢ نوع نرم افزار حضور و غیاب تحت ویندوز و نرم افزار حضور و غیاب تحت وب می باشد که بطور مفصل در مقالات تخصصی توضیح داده شده است.
در ضمن دستگاه حضور و غیاب انواع مختلفی دارد که امروزه در کشور ما تقریبا از چند نوع آن بیشتر از سایرین استفاده می‌شود و کارآیی مفیدی دارند.
انواع رایج این دستگاه عبارت‌اند از:اثر انگشتی، تشخیص چهره، کارتی، عنبیه.
ما در این مقاله قصد داریم هرکدام از این دستگاه‌های حضور و غیاب را به طور خلاصه به شما معرفی کنیم و گوشه‌ای از ویژگی‌های هر کدام را به شما ارائه دهیم.


سیستم حضور و غیاب چه خدماتی را در اختیار مدیران می‌گذارد؟

همان طور که در بالا هم اشاره کردیم، مشکلات زیادی که فرآیند حضور و غیاب برای مدیران ایجاد کرده بود؛ با روی کار آمدن دستگاه‌های حضور و غیاب تعداد زیادی از مدیران ترغیب شدند تا این دستگاه‌ها را تهیه کنند. در ادامه تعدادی از خدماتی که این دستگاه در اختیار مدیران می‌گذارند را بررسی می‌کنیم:

  • کنترل دقیق تردد پرسنل
  • سهولت در محاسبه‌ی دقیق حقوق و مزایای کارمند
  • به حداقل رساندن دخالت افراد غیر مسئول
  • جلوگیری از تقلب و زد و بند کارمندان در ثبت زمان ورود و خروج
  • سرمایه‌گذاری طولانی مدت برای سازمان با بازگشت سرمایه‌ی سریع
  • تهیه‌ و نگهداری آرشیو کاملی از زمان ورود و خروج پرسنل
  • اکسس کنترل و محاسبه‌ی دقیق اضافه‌کاری و کسر کار