امروزه،  یکی از مشکلاتی که بیشتر سازمان‌ها و شرکت‌های معروف با آن دست و پنجه نرم می‌کنند؛ تقلبات و خطاهایی است که در سیستم حضور و غیاب شرکت‌ها صورت می‌پذیرد.
در حقیقت کارمندان وظیفه‌شناس ما همواره به دنبال راه‌هایی هستند که به قول معروف کار را بپیچانند و به زندگیشان برسند!
البته ناگفته نماند که در عین حال توقع دارند بیشترین حقوق ممکنه به علاوه‌ی سنوات و اضافه‌کاری هم ضمیمه‌ی پرداختی هر ماهشان باشد!
این گونه شد که مدیران شرکت‌های مختلف به فکر استفاده از دستگاه‌های حضور و غیاب افتادند تا احتمال خطا و تقلب کارمندان را، به حداقل برسانند.
یکی از پیشرفته‌ترین مدل‌های دستگاه حضور و غیاب، دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره است که ما در این مقاله قصد داریم به معرفی آن و بیان نقاط قوت و ضعف این محصول بپردازیم. اگر شما هم مایلید با ویژگی‌های منحصر به فرد این دستگاه آشنا شوید، در ادامه‌ی این مقاله با ما همراه باشید!

در این مقاله می‌خوانیم:

 • دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره چیست؟
 • دستگاه حضور غیاب تشخیص چهره چگونه کار می‌کند؟
 • قیمت دستگاه حضور غیاب تشخیص چهره چقدر است؟
 • مزایا و معایب دستگاه حضور غیاب تشخیص چهره

محصولات جهان گستر

دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره

دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره RF900

دستگاه حضور و غیاب کارتی

دستگاه حضور و غیاب کارتی V800

دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره

دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره RF500

دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره

دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره RF620

دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره چیست؟

دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره، یکی از جدیدترین فناوری‌های امنیتی، مبتنی بر فناوری ارتباطات هستند.
این دستگاه‌ها، ویژگی‌ها و الگوی صورت هر شخص را ثبت می‌کنند و در حافظه‌ی خود نگه می‌دارند.
بدین شکل که زمانی که کارمند در مقابل دستگاه قرار می‌گیرد، دستگاه یک نقشه‌ی مختصاتی از اجزای صورت او برای خودش ترسیم می‌کند و در حافظه‌اش ذخیره‌سازی می‌نماید.
در حقیقت دستگاه پس از دریافت اسکن صورت کارمند، نقشه‌ای سه بعدی برای خودش ترسیم می‌کند و زمانی که کارمند دوباره برای ثبت زمان ورود یا خروج به دستگاه مراجعه می‌کند؛ دستگاه تصویر دریافتی را با الگوی ذخیره شده مطابقت می‌دهد؛ اگر هر دو الگو مطابقت داشته باشند، عملیات احراز هویت با موفقیت انجام می‌شود و ساعت ورود یا خروج کارمند ثبت می‌شود.
اما اگر این دو تصویر مطابقت نداشته باشند، دستگاه، هویت شخص را تایید نمی‌کند و در نتیجه اطلاعات شخص، در سامانه ذخیره نمی‌شود.

دستگاه حضور غیاب تشخیص چهره قیمت

دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره چگونه کار می‌کند؟

شیوه‌ی عملکرد دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره به شرح زیر است:

۱. تصویربرداری یا اسکن اولیه چهره

اولین گام برای این که بتوانید از دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره استفاده کنید این است که در مقابل دوربین و صفحه‌ی اسکنر دستگاه بایستید تا دستگاه بتواند تصویر صورت شما را اسکن کند و در حافظه‌ی خود ذخیره کند.
با استفاده از این گام، تصویر اولیه و اصلی شما در حافظه‌ی دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره، ذخیره می‌شود.

۲. بررسی تصویر با استفاده از الگوهای الگوریتم ذخیره شده در دستگاه

پس از این ‌که دستگاه، تصویر شما را در حافظه‌اش ذخیره کرد؛ در این مرحله نوبت آن است که تصویر شما را با الگوریتم‌های تعریف شده در حافظه‌اش مطابقت دهد و سعی کند نظمی در بین اجزای صورتتان پیدا کند که فقط مختص به خود شماست.
جالب است بدانید اگر تصویر شما در حافظه‌ی دستگاه، مدل‌سازی و ذخیره شود؛ با هر تغییر ظاهر جزئی (مثل بلند شدن ریش، رشد مو یا استفاده از لنزهای زیبایی) باز هم می‌تواند شما را شناسایی کند.
دلیل این اتفاق هم بسیار ساده است!
دستگاه بین اجزای بیولوژیکی صورت شما نظمی را پیدا می‌کند که دو ویژگی دارد: اولا برای هر فرد مختص خود اوست.
دوما با تغییرات ظاهر و گذشت زمان، تغییری در الگوریتم شناسایی شده برای دستگاه به وجود نمی‌آید.
برای مثال فاصله‌ی بین چشمان شما، فقط مختص خود شماست و با گذشت زمان کوچکترین تغییری نمی‌کند.

۳. ذخیره تصویر ورودی، به عنوان فاکتور هویت شما

اکنون که دستگاه تصویر شما را اسکن کرده و با استفاده از الگوریتم‌های ذخیره شده، آن را مدل‌سازی کرده است؛ حال شما در هر زمان و هر مکان ممکن، که به دستگاه مراجعه کنید؛ دستگاه چهره‌ی شما را شناسایی می‌کند.

۴. گرفتن تصویر جدید و مقایسه با تصویر ذخیره شده در حافظه‌ی دستگاه

اکنون که دستگاه تصویر قبلی شما را در حافظه‌ی خود ذخیره کرده است؛ به اصطلاح دستگاه دیگر شما را می‌شناسد و به عبارتی ورود و خروج شما به سازمان مربوطه را مجاز می‌داند.
همان طور که دیدید دستگاه‌های حضور و غیاب تشخیص چهره از فناوری پیچیده‌ای برای احراز هویت افراد، استفاده می‌کنند اما کار کردن با آن‌ها بسیار راحت است.
در این بخش از مقاله سعی کردیم تا نحوه‌ی عملکرد دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره را به ساده‌ترین زبان ممکن برایتان تشریح کنیم.

 

هک دستگاه حضور غیاب تشخیص چهره

قیمت دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره چقدر است؟

یکی از مهم‌ترین معضلات مدیران در خرید دستگاه‌های حضور و غیاب، قیمت آن‌هاست. مدیران در برخورد با قیمت دستگاه‌ها به دو گروه کلی تقسیم می‌شوند:

گروه اول مدیرانی هستند که قیمت دستگاه برایشان در اولویت قرار دارد و با برآورد قیمت محصولات موجود در بازار، ارزان‌ترین محصول را انتخاب کرده و تهیه می‌کنند.
البته ما به چنین مدیرانی حق می‌دهیم زیرا بالاخره بودجه‌ی محدودی از سازمان را برای خرید این دستگاه اختصاص داده‌اند و تمایل دارند هرچه بیشتر در هزینه‌های سازمان صرفه‌جویی کنند.
تجربه نشان داده است مدیرانی که قیمت دستگاه برای آن‌ها از اولویت برخوردار است عموما به سمت کالاهای چینی یا کالاهای بی‌کیفیت ایرانی می‌روند.
این دستگاه‌ها در ظاهر و در موارد اصلی بسیار شبیه به دستگاه‌های اصلی و با کیفیت هستند اما مدیرانی که این دستگاه‌ها را تهیه می‌کنند عموما پس از مدتی به دلیل یکی از مشکلات زیر مجبور به تعویض دستگاه می‌شوند:

 • شرکت سازنده‌ی دستگاه، خدمات پس از فروش و پشتیبانی مناسبی را به مشتریان خود ارائه نمی‌دهد.
 • دستگاه جز کالاهای وارداتی است و به دلیل تحریم‌ها شرکت سازنده‌اش اجازه‌ی ورود قطعات یدکی را به ایران نمی‌دهد. در نتیجه اگر دستگاه دچار مشکلی شود تعمیر آن غیرممکن است و دستگاه بی‌استفاده می‌شود.
 • شرکت سازنده‌ی دستگاه توانایی ارتقا و به روزرسانی نرم‌افزار حضور و غیابش را ندارد. در نتیجه دستگاه پس از مدتی از تکنولوژی روز عقب می‌ماند و عملا بی‌استفاده می‌شود.

پس با توجه به مسائل بالا سعی کنید جز مدیران گروه اول نباشید!
زیرا ممکن است با خرید دستگاه حضور و غیاب ارزان‌تر با اختلافی ناچیز، در همان لحظه از خرید خود بسیار راضی باشید؛ اما پس از مدتی مجبور به تعویض دستگاه می‌شوید و هزینه‌ای چند برابر را به سازمان خود تحمیل می‌کنید.

مدیران گروه دوم مدیرانی هستند که کیفیت و کارآیی دستگاه برایشان در اولویت قرار دارد. البته قیمت نیز برایشان بسیار مهم است اما نه به اندازه‌ی گروه اول!
بهترین تصمیم را هم چنین مدیرانی می‌گیرند چرا که یکبار  برای همیشه هزینه‌ای را متحمل می‌شوند و دستگاهی مناسب و کارآمد با خدمات پس از فروش مناسب را برای سازمان تهیه می‌کنند.
حال انتخاب با شماست که جز کدام دسته از مدیران باشید!

مزایا و معایب دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره

همان طور که در مقاله‌های قبلی نیز گفتیم، تلاش ما بر این است که با معرفی هر محصول و شناسایی نقاط قوت و ضعف هر کدام، شما را در خریدن محصول کارآمدتر و بهتر، یاری کنیم. ‌ این نکته کاملا واضح و روشن است که شما زمانی می‌توانید یک خرید خوب را ثبت کنید که از ویژگی‌های محصول مورد نظرتان اطلاع کامل داشته باشید.
از این رو در این بخش از مقاله، می‌خواهیم چند مورد از مزایا و معایب دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره را بررسی کنیم:

مزایا

 • جلوگیری از تقلب کارمندان در ثبت زمان ورود و خروج

دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره عملا امکان تقلب کردن را از کارمندان می‌گیرد و خطای این دستگاه بسیار پایین‌تر از دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی و کارتی است.
اگر به دنبال دستگاهی می‌گردید که امکان تقلب کارمندان ،در ثبت زمان ورود و خروج، در آن به صفر برسد این دستگاه را انتخاب کنید زیرا عملا دور زدن آن غیر ممکن است و هر کارمند برای ثبت ورود و خروج خود، باید صورت خود را مقابل دستگاه قرار دهد و امکان تقلب در آن وجود ندارد.

 • عملکرد کاملا اتوماتیک

در بعضی از دستگاه‌های تشخیص هویت، ورود بعضی از اطلاعات به نرم‌افزار مربوطه یا سامانه، باید به صورت دستی صورت بگیرد که این کار هم با افزایش هزینه همراه است و هم نرخ خطا را بالا می‌برد. اما جالب است بدانید دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره عملکردی کاملا اتوماتیک دارد و هیچ گونه عملکردی به صورت دستی در آن صورت نمی‌گیرد.
پس استفاده از این دستگاه، هم از احتمال به وجود آمدن خطا می‌کاهد و هم هزینه‌های کارفرما را در طولانی مدت کاهش می‌دهد.

 • افزایش سطح امنیت سازمان

به طور کلی، سیستم‌های حضور و غیاب بیومتریک، در بالا بردن سطح امنیت یک سازمان، نقش به سزایی دارند و سیستم‌های حضور و غیاب تشخیص چهره از دیگر سیستم‌ها در این زمینه سرآمد هستند! زیرا قابلیت شناسایی و دریافت اطلاعات دقیق کارکنان و مراجعین را دارند.

حال که به این بخش مقاله رسیدیم و دانستیم که دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره چیست و چه مزایایی دارد؛ انصاف نیست که معایب آن را بیان نکنیم.
در ادامه چند تا از معایب این دستگاه را بررسی می‌کنیم!

دور زدن دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره

معایب

 • زاویه‌ی قرار گرفتن جلوی دوربین

یکی از معایب دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره، این است که برای شناسایی چهره، فرد باید در همان زاویه‌ی نخستین قرار بگیرد تا دستگاه بتواند صورت او را شناسایی کند.
اگرچه تنظیم کردن این زاویه کار سختی نیست؛ اما بعضی‌ها این قضیه را یک عیب برای دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره بیان می‌کنند.

 • کیفیت تصویر

یکی از مهم‌ترین ایراداتی که به این دستگاه وارد می‌شود، این است که عملکرد دستگاه، به شدت وابسته به عملکرد اسکنر و دوربین دستگاه است. اگر به هر دلیلی دوربین دستگاه نتواند وظیفه‌ی خود را به درستی انجام دهد و عملکرد طبیعی آن با مشکل رو به رو شود؛ دستگاه در شناسایی و تشخیص چهره دچار مشکل خواهد شد.

 • بالا بودن حجم اطلاعات برای ذخیره سازی

اطلاعات ذخیره شده در حافظه‌ی دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره، ممکن است حجمی فراتر از تصور ما داشته باشند و با زیاد شدن تعداد کارکنان یک سازمان، طبیعتا حجم اطلاعات لازم برای ذخیره‌سازی نیز بیشتر می‌شود.
البته شرکت‌های سازنده‌ی این دستگاه‌ها، فضاهایی را برای ذخیره‌سازی این اطلاعات در نظر می‌گیرند؛ اما در هر صورت حجم زیاد این اطلاعات، به عنوان یک عیب برای دستگاه تلقی می‌شود.

6 مزیت استفاده از دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره

سخن پایانی

ما در این مقاله تلاش کردیم تا دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره را به شما معرفی کنیم و شما را برای خرید محصول مورد نظر خود یاری کنیم.
هدف ما از نوشتن این مقالات این است که شما را با انواع دستگاه‌های حضور غیاب موجود در بازار آشنا کنیم و مزایا و معایب هرکدام را به شما بگوییم تا بتوانید رات‌تر تصمیم بگیرید و بهترین دستگاه حضور و غیاب را برای سازانتان انتخاب کنید.

در این مقاله یاد گرفتیم که:

 • دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره چیست؛
 • دستگاه حضور غیاب تشخیص چهره چگونه کار می‌کند؛
 • قیمت دستگاه حضور غیاب تشخیص چهره چقدر است؛
 • مزایا و معایب دستگاه حضور غیاب تشخیص چهره را هم یاد گرفتیم.

امیدوارم که شما خواننده‌ی عزیز از خواندن این مطلب لذت برده باشید و مقاله برایتان مفید بوده باشد!
شما همین الان می‌توانید با شماره زیر تماس بگیرید و از مشاوره‌ی رایگان کارشناسان ما برای خرید دستگاه حضور و غیاب بهره‌مند شوید. پس وقت را تلف نکنید و همین امروز اولین قدم را برای صرفه‌جویی در هزینه‌‌های سازمان خود بردارید.

تلفن: ۴۱۳۹۲۰۰۰-۰۲۱

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *