امروزه همه‌ی سازمان‌ها، برای کنترل ساعات ورود و خروج، درخواست مرخصی و کنترل تردد کارمندان خود، به استفاده از دستگاه‌های حضور و غیاب روی آورده‌اند.
یکی از پرطرفدارترین انواع دستگاه‌های حضور و غیاب، دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی است. ما در این مقاله تصمیم داریم به طور کامل آن را معرفی کنیم و مزایا و معایب آن را با یکدیگر بررسی کنیم. در ادامه‌ی این مقاله با ما همراه باشید!

چرا باید از دستگاه‌های حضور و غیاب استفاده کنیم؟

به طور کلی، خریدن دستگاه حضور و غیاب برای مدیران، صرفه‌ی اقتصادی زیادی دارد. زیرا مدیران از طریق دستگاه حضور و غیاب می‌توانند بر تردد پرسنل خود نظارت داشته باشند و زمان ورود و خروج، زمان اضافه‌کاری و درخواست‌های مرخصی آن‌ها را کنترل کنند.
در کل، موارد زیر مدیران را ترغیب به خرید دستگاه حضور و غیاب می‌کند:

دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی چیست؟

یکی از رایج‌ترین و پرطرفدارترین دستگاه‌های حضور و غیاب در دنیا، دستگاه حضور و غیاب اثرانگشتی است که تا به امروز محبوبیت بسیاری را در بین مردم به دست آورده است. این دستگاه با استفاده از فناوری‌های بیومتریک طراحی شده است و طرز کار دستگاه به این صورت است که: ویژگی‌های فیزیکی و منحصر به فرد هر کارمند را مشخص می‌کند و در حافظه‌ی خود ثبت می‌کند و در هنگام ثبت ورود و خروج از این داده‌های ثبت شده استفاده می‌شود.

لیست دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی

نحوه‌ی کار دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی

دستگاه حضور و غیاب اثرانگشتی به شرح مقابل کار می‌کند: هنگامی که پرسنل یک سازمان انگشت خود را بر روی سنسور حسگر قرار می‌دهد؛ دستگاه اثر انگشت او را شناسایی کرده و نقشه‌ی مختصاتی از اثرانگشت او تهیه می‌کند و در حافظه‌ی خود ثبت می‌کند.
این نقشه‌ی مختصاتی برای دستگاه، حکم کارت شناسایی کارمند را دارد. پس از ثبت اثر انگشت در حافظه‌ی دستگاه، کارمند هربار که برای ورود یا خروج اثر انگشت خود را در دستگاه ثبت کند؛ دستگاه این اثر انگشت را با اثر انگشت ثبت شده مطابقت می‌دهد.
اگر تطابق وجود داشت ساعت ورود و خروج کارمند ثبت می‌شود و اگر تطابق وجود نداشت، دستگاه اثر انگشت را شناسایی نمی‌کند.
(لیست قیمت دستگاه حضور و غیاب)
پس برای کار با دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی باید مطابق مراحل زیر عمل کنیم:

  1. همه‌ی کارمندان باید اثر انگشت خود را با قرار دادن انگشت در محل حسگر، در حافظه‌ی دستگاه ذخیره کنند.
  2. کارمندان برای ثبت ورود و خروج خود، انگشت خود را در محل حسگر دستگاه قرار دهند تا هویت آن‌ها شناسایی شود.

ویژگی‌های منحصر به فرد دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی

  • در دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی، شما نمی‌توانید الگوی اثر انگشت را حدس بزنید و به جای کس دیگری، حضور شخص را وارد کنید. در صورتی که در دیگر دستگاه‌های حضور و غیاب ممکن است بتوانید گذرواژه و الگو را حدس بزنید. پس امکان تقلب در این دستگاه بسیار کم است.
  • در دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی، شما نمی‌توانید حضور شخص دیگری به غیر از خودتان را ثبت کنید؛ زیرا باید اثر انگشت او را به همراه داشته باشید که این کار عملا غیر ممکن است. اما در سایر دستگاه‌ها، نظیر دستگاه حضور و غیاب کارتی، می‌توانید علاوه بر خودتان حضور چندین شخص دیگر را هم با به همراه داشتن کارت آنان بزنید.
  • در سایر سیستم‌های حضور و غیاب ممکن است گذرواژه یا کلمه‌ی عبور خود را فراموش کنید، اما در سیستم حضور و غیاب اثرانگشتی، شما همیشه برای ورود اجزای بیومتریک خود (اثر انگشت) را به همراه دارید.

مزایای دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی

حال که دانستیم دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی چیست و چگونه کار می‌کند؛ زمان آن است که از خود بپرسیم چرا بین مدل‌های مختلف دستگاه‌های حضور و غیاب، باید دستگاه‌های حضور و غیاب اثر انگشتی را انتخاب کنیم؟
همه‌ی ما می‌دانیم که لازمه‌ی یک انتخاب و خرید درست، شناخت کامل محصول می‌باشد. ما در این بخش از مقاله تصمیم داریم تمامی نقاط ضعف و قوت دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی را بیان کنیم تا شما بتوانید با دید باز، تصمیم بگیرید و محصول مورد نظر خود را انتخاب کنید.

معایب دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی

حال که درباره‌ی چند نمونه از مزایای دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی صحبت کردیم؛ لازم است چند عیب این دستگاه را هم متذکر شویم تا شما بتوانید بهتر تصمیم بگیرید و محصول مورد نظر خود را انتخاب کنید. (در ادامه تکمیل میشود.)

سخن پایانی

در این مقاله ابتدا فهمیدیم که چرا باید از دستگاه حضور و غیاب استفاده کنیم، سپس با دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی آشنا شدیم و مزایا و معایب آن را شناختیم تا بتوانیم تصمیم بگیریم که کدام یک از انواع دستگاه حضور و غیاب را انتخاب کنیم تا فواید و کاربردهای بیشتری داشته باشد.
با توجه به مطالبی که در این مقاله گفته شد؛ نتیجه می‌گیریم که دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی با احتساب تمام مزایا و معایب، هنوز هم جز روش‌های مقرون به صرفه و کارآمد برای ثبت حضور و غیاب کارمندان است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *