آیا تا به حال از دستگاه‌های حضور غیاب اثرانگشتی استفاده کرده‌اید؟
خود من، اولین باری که با یک دستگاه حضور غیاب اثرانگشتی مواجه شدم از خودم پرسیدم که این دستگاه عجیب و غریب چگونه اثرانگشت مرا شناسایی می‌کند و مجوز تردد برای من صادر می‌کند!
البته همان روز هم جواب سوالم را پیدا نکردم!
مدت زمان بسیار زیادی گذشت تا فهمیدم که دستگاه‌های حضور غیاب اثرانگشتی، از تکنولوژی اسکنر اثرانگشت برای شناسایی افراد مختلف استفاده می‌کنند!
حال اسکنر اثرانگشت چیست؟ چگونه کار می‌کند و چه مزایا و معایبی نسبت به سایر سیستم‌های امنیتی برای شناسایی افراد دارد؟
در این مقاله تصمیم داریم شما را به طور کامل با اسکنر اثرانگشت آشنا کنیم و به تمامی سوالات شما پاسخ دهیم!
پس اگر مثل من درباره‌ی این موضوع کنجکاو هستید؛ تا انتهای مقاله همراه ما بمانید تا کشفیاتمان را در این زمینه با شما به اشتراک بگذاریم!

قیمت اسکنر اثرانگشتی

اسکنر اثرانگشت چیست؟

اسکنر اثرانگشت یکی از راهکارهای امنیتی برای شناسایی افراد است که تقریبا از سال ۱۹۹۵ توسط شرکت تامسون سی اس اف وارد بازار شد.
البته نباید توقع داشته باشید بگویم که به محض ساخته شدن، مورد استفاده‌ی همگان قرار گرفت!
ابتدا فقط سیستم‌ها و سازمان‌های خاص مانند FBI و سازمان‌های امنیتی دیگر، به این تکنولوژی دسترسی داشتند.
اما با گذشت زمان، این تکنولوژی راه خود را به بازار عمومی باز کرد و در گوشی‌های هوشمند و دستگاه‌های حضور و غیاب مورد استفاده قرار گرفت.
امروزه دستگاه‌ حضور غیاب اثرانگشتی یکی از محبوب‌ترین و پرکاربردترین دستگاه‌های حضور و غیاب در سرتاسر جهان هستند.
این دستگاه‌ها با استفاده از اسکنر اثر انگشت، ویژگی‌های بیولوژیک کارمندان یک سازمان را در حافظه‌ی خود ثبت می‌کنند و با استفاده از شناسایی نقشه‌ی اثرانگشت آن‌ها، افراد را شناسایی کرده و وضعیت تردد آن‌ها را ثبت می‌کنند.
سپس با توجه به این اطلاعات، حقوق و دستمزد آن‌ها را محاسبه می‌کنند.
حال که فهمیدیم اسکنر اثرانگشت چیست و از کجا سر و کله‌اش پیدا شده، می‌خواهیم بدانیم که این اسکنرهای عجیب، چگونه اثرانگشت انسان را شناسایی می‌کنند و با نحوه‌ی عملکرد آن‌ها به طور مفصل آشنا شویم!

خرید فینگر پرینت

کاربرد اسکنر اثر اگشت

در این بخش از مقاله تصمیم داریم با کاربرد اسکنر اثر انگشت در وسایل مختلف آشنا شویم و سپس انواع مختلف اسکنر اثرانگشت را بشناسیم و نحوه‌ی عملکرد هرکدام را یاد بگیریم.
جالب است بدانید از زمانی که اسکنرهای اثرانگشت وارد بازی بازرهای دیجیتال شده‌اند؛ هم امنیت مردم و اطلاعاتشان بسیار بالا رفته و هم سرعت انجام کارها بسیار بیشتر از قبل شده است.
مثلا در گذشته به جای استفاده از اثرانگشت، از کارت و رمز عبور برای حضور و غیاب افراد استفاده می‌شد.

انواع اسکنر اثرانگشتی

به طور کلی اسکنرهای اثرانگشتی بر اساس نوع عملکرد، به سه نوع کلی تقسیم می‌شوند:

  • اسکنر اثرانگشتی اپتیکال (نوری)

این نوع از سنسورها، یکی از انواع پرطرفدار اسکنرهای اثرانگشتی هستند.
نحوه‌ی عملکرد این سنسور به این صورت است که عکسی اپتیکال از اثرانگشت شما گرفته می‌شود و با توجه به الگوریتم‌های خاصی که برای اسکنر تعریف شده، اثرنگشت شما رمز گذاری و شناسایی می‌شود و به عنوان نشان هویت شما در حافظه‌ی دستگاه ذخیره می‌شود.
شناسایی و رمزگذاری اثرانگشت شما هم با استفاده از شناسایی شیارها و نقاط تاریک و روشن انگشت شما صورت می‌پذیرد.
به این شکل که زمانی که شما انگشت خود را بر روی سنسور قرار می‌دهید، محیط کاملا تاریک می‌شود و اسکنر اثرانگشت با نورهای LED فعال می‌شوند و عکس اثرانگشت شما را می‌گیرند.

  • اسکنر اثرانگشتی خازنی

سنسورهای اثرانگشتی خازنی، یکی دیگر از سنسورهای اثرانگشتی هستند که امروزه در بیشتر گوشی‌های هوشمند از این نوع سنسورها استفاده می‌شود. البته سنسورهای خازنی در دستگاه‌های حضور و غیاب چندان خوش اقبال نبودند و مورد استقبال تولیدکنندگان این دستگاه‌ها قرار نگرفتند.
این مسئله دلایل بسیاری داشت که یکی از این دلایل، سهولت از کار انداختن سنسور، با کشیدن تیغ بر روی حسگر آن بود.
جریان هم از این قرار بود که کارمندان وظیفه‌شناس سازمان، برای فرار از فرآیند حضور و غیاب، بر روی سنسور خازنی، با تیغ، خط می‌انداختند و عملکرد دستگاه را به کلی مختل می‌کردند.
البته کارخانه‌های تولیدکننده‌ی سنسورهای خازنی، سعی کردند در تولیدات بعدی خود، راه‌حلی برای این مشکل پیدا کنند و پیدا هم کردند.
آن‌ها تصمیم گرفتند سنسورها را از حالت عادی خود، باریک‌تر طراحی کنند تا امکان آسیب رساندن به آن وجود نداشته باشد!

  • اسکنر اثر انگشتی اولتراسونیک (فراصوت)

به این نوع از اسکنرها در اصطلاح اسکنر اثرانگشتی فراصوتی هم گفته می‌شود.
نحوه‌ی عملکرد سنسورهای اولترا سونیک به این صورت است که زمانی که شما انگشت خود را بر روی اسکنر قرار می‌دهید، پالس‌های اولترا سونیک از طرف سنسور به انگشت شما ارسال می‌شوند.
بخشی از این پالس‌ها توسط انگشت شما جذب می‌شوند و بخشی هم به سمت فرستنده بازمی‌گردند.
این جذب‌ها و بازگشت‌ها می‌تواند نقشه‌ی اثرانگشت شما را برای سنسور به تصویر بکشد و با نشان دادن نقاط پستی و بلندی انگشت شما، نقشه‌ای منحصر به شخص خودتان را رسم کند.
این تکنولوژی آخرین و پیشرفته‌ترین تکنولوژی ست که در سنسورهای اثرانگشتی مورد استفاده قرار گرفته و امنیت آن از دو سنسور قبل بسیار بالاتر است.

اسکنر ثبت اثر انگشت

جمع بندی

در این مقاله با سنوسورهای اثرانگشتی آشنا شدیم و فهمیدیم که این سنسورها اصلا از کجا آمدند و برای انسان چه امکاناتی را فراهم آوردند.
جالب است بدانید که یکی از موارد پرکاربرد سنسورهای اثرانگشتی استفاده از آن‌ها در دستگاه‌های حضور و غیاب است. به طوری که دستگاه حضور و غیاب اثرانگشتی جهان گستر پارس، یکی از پرفروش‌ترین دستگاه‌های حضور و غیاب در سطح بازار است!
شما برای دیدن مدل‌ها و لیست قیمت‌های دستگاه حضور غیاب اثرانگشتی می‌توانید روی لینک زیر کلیک کنید و بهترین مدل‌های دستگاه حضور و غیاب اثرانگشتی را به همراه قیمت‌های فوق‌العاده‌ی آن ببینید!
امیدوارم از خواندن این مقاله لذت برده باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *