در گذشته و پیش از روی کار آمدن انواع مختلف دستگاه‌ حضور و غیاب، از سیستم‌های قدیمی برای حضور و غیاب استفاده می‌شد و تقلب کردن در ثبت ساعت‌ها بسیار صورت می‌گرفت.
کارمندان زیادی به صورت نوبتی و مرامی (!) برای یکدیگر ساعت ورود و خروج ثبت می‌کردند و اضافه کار و حقوق‌های بی‌مورد دریافت می‌کردند. این اتفاقات مدیران منابع انسانی را به ستوه آورده بود و دیگر نمی‌دانستند که چگونه جلوی این اتفاقات را بگیرند.
به تدریج و با گذشت زمان و روی کار آمدن دستگاه‌ حضور و غیاب اثرانگشتی و دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره، حضور و غیاب در سازمان‌ها رنگ و بوی دیگری به خود گرفت و بساط تقلب‌ها کمرنگ و سپس ورچیده شد.
ما در این مقاله تصمیم داریم شما را با عنصر اصلی دستگاه‌های حضور و غیاب، یعنی نرم افزار حضور و غیاب آشنا کنیم و ویژگی‌های این نرم افزار را به شما معرفی کنیم. در ادامه‌ی این مقاله‌ی جذاب و کاربردی با ما همراه باشید!

نرم افزار حضور و غیاب چگونه کار می‌کند؟

اکثر مدیران در خرید سیستم‌های حضور و غیاب دچار اشتباه بزرگی می‌شوند. اشتباه آنان هم این است که تصور می‌کنند کار با خرید دستگاه حضور و غیاب تکمیل می‌شود و اصل کار خرید دستگاه حضور و غیاب است (!) درحالی که این مدیران نمی‌دانند دستگاه‌های حضور و غیاب تنها عناصری فیزیکی برای ثبت وضعیت تردد کارکنان هستند و قسمت عمده و اصلی کار، در نرم افزار حضور و غیاب انجام می‌پذیرد.
حال منظورمان از این حرف چیست؟
بگذارید با مثالی ساده طرز کار و ارتباط بین دستگاه و نرم افزار حضور و غیاب را برایتان تشریح کنم:
تصور کنید شما یه عنوان مدیر یک مجموعه، تصمیم به تهیه و نصب دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی در سازمان خود گرفته‌اید. عملیات نصب و ثبت اطلاعات بیولوژیک کارکنان (اثر انگشت) در دستگاه با موفقیت انجام می‌پذیرد و با هر بار ورود و خروج کارمند به سازمان، با ثبت اثر انگشت، وضعیت تردد او کنترل می‌شود.
حال به انتهای ماه نزدیک می‌شوید و می‌خواهید با بررسی وضعیت تردد کارمندان، حقوق آن‌ها را محاسبه کنید. در این جا دستگاه حضور و غیاب تنها اطلاعات و ساعت‌های ورود و خروج را در اختیار شما قرار می‌دهد. اما عملیات محاسبه‌ی حقوق و مرخصی کارکنان، فرآیندی است که از طریق نرم افزار حضور و غیابِ نصب شده بر روی سیستم شما انجام می‌پذیرد.

دانلود رایگان نرم افزار حضور و غیاب تحت ویندوز

یعنی اطلاعات ورود و خروج کارمندان و وضعیت غیبت و تاخیر آن‌ها، از دستگاه حضور و غیاب به وسیله‌ی شبکه یا وای فای به نرم افزار حضور و غیاب منتقل می‌شود و عملیات محاسبه‌ی حقوق، برنامه‌ریزی برای اضافه‌کار، درخواست مرخصی و وضعیت ماموریت‌های فرد در نرم افزار حضور و غیاب انجام می‌پذیرد.

در حقیقت نرم افزار حضور و غیاب سامانه‌ای است که با استفاده از تکنولوژی‌های روز دنیا و فناوری‌های جدید، این امکان را برای مدیران فراهم می‌کند که برنامه‌ای بهینه برای سازمان خود تعریف کنند و از طریق این نرم افزار بر عملکرد کارکنان شرکت، نظارت کامل داشته باشند. استفاده از این نرم افزار باعث می‌شود که مدیر بتواند بر اساس حداکثر ظرفیت‌ها و توانایی‌های سازمان برنامه‌ریزی کند.
از طرف دیگر در پرداخت حقوق کارمندان و کارکنان سازمان، عدالت رعایت می‌شود و تمام اضافه‌کاری‌ها و موارد تشویقی آن‌ها مدنظر گرفته می‌شود و موردی از قلم نمی‌افتد.
این موضوع باعث می‌شود که کارکنان تلاشگر و سخت‌کوش احساس رضایت بیشتری نسبت به شغل خود داشته باشند و با سازمان احساس نزدیکی بیشتری کنند. در نتیجه انگیزه‌ی آن‌ها برای کار کردن، افزایش می‌یابد.

نرم‌افزار حضور و غیاب چه مواردی را ثبت می‌کند؟

تا پیش از این، کارمندان یک سازمان نسبت به نصب سیستم حضور و غیاب (شامل دستگاه و نرم‌افزار) در شرکت‌ها، نگرش خوبی نداشتند و حس می‌کردند که انجام این کار از جانب مدیر، به معنای آن است که مدیر، اعتمادی به زیر دستانش ندارد. اما با گذشت زمان و دیدن کارکردهای این مجموعه برای خودشان، دانستند که این سیستم چندان هم بد نیست و نصب و به کار بردن آن، فواید بسیاری برای خودشان نیز داشته است. برخی از کارکردهای سیستم حضور و غیاب عبارت‌اند از:

 •       ثبت میزان مرخصی کارمندان
 •       نمایش تقویم کاری
 •       نمایش شیفت‌های کاری هر کارمند
 •       تعیین کارکرد دقیق هر کارمند
 •       نمایش وضعیت ماموریت و اضافه‌کاری کارمند

دانلود رایگان نرم‌افزار حضور و غیاب تحت ویندوز

قیمت نرم افزار حضور و غیاب

اگر شما هم جز مدیرانی هستید که که به تازگی تصمیم به خرید دستگاه حضور و غیاب گرفته‌اید؛ احتمالا به دنبال پیدا کردن ارزان‌ترین دستگاه حضور و غیاب هستید. اما این اشتباه را نکنید! تجربه ثابت کرده است مدیرانی که با قصد تهیه‌ی ارزان‌ترین دستگاه حضور و غیاب به میدان می‌روند پس از گذشت مدتی از خرید خود پشیمان شده و به دلیل یکی از مشکلات زیر تصمیم به تعویض دستگاه می‌گیرند. ما تصمیم نداریم به شما بگوییم قیمت را در خرید دستگاه حضور و غیاب در نظر نگیرید یا این که قیمت برایتان مهم نباشد! بلکه قیمت یکی از مهم‌ترین فاکتورهاست! حرف ما فقط این است که قیمت را فدای کیفیت نکنید و اگر تصمیم دارید هزینه‌ای برای دستگاه‌های حضور و غیاب صرف کنید؛ اول از امکانات آن مطمئن شوید.

مشکلاتی که مدیران پس از تهیه‌ی دستگاه‌های ارزان قیمت با آن رو به رو می‌شوند عبارت‌اند از:

 • شرکت تولیدی دستگاه وارداتی بوده (دستگاه چینی) و به دلیل تحریم‌ها فروش قطعات یدکی دستگاه را به ایران ممنوع کرده است. در نتیجه اگر دستگاه خراب شود امکان تعمیر مجدد آن وجود ندارد و دستگاه عملا بی‌استفاده خواهد شد.
 •  دستگاه خدمات پس از فروش و پشتیبانی مناسبی ندارد.
 • شرکت سازنده‌ی دستگاه امکان ارتقا و به روزرسانی برنامه‌های نرم افزارش را ندارد. در نتیجه اگر مدیر نیازمند امکانات جدیدی باشد، شرکت سازنده نمی‌تواند به آن‌ها این امکانات را ارائه دهد و دستگاه برای مدیر عملا بی‌استفاده خواهد شد.

دانلود رایگان نرم افزار حضور و غیاب تحت اکسس

چرا مدیران باید برای خرید یک دستگاه به همراه نرم افزار حضور و غیاب خوب، سرمایه‌گذاری کنند؟

بر خلاف تصور عموم مردم، خرید یک مجموعه سیستم حضور و غیاب خوب (دستگاه حضور و غیاب+ نرم افزار) برای سازمان، هزینه نیست! بلکه یک سرمایه‌گذاری بلند مدت است که سود خودش را در مدت کوتاهی به سازمان بازمی‌گرداند. زیرا استفاده از نرم افزار حضور و غیاب، منجر به آن می‌شود که از صرف هزینه‌های اضافی و حقوق‌های ناعادلانه به کارمندان جلوگیری شود، به عملکرد کارکنان نظم می‌دهد و از توانایی کارکنان حداکثر استفاده را برای رشد سازمان می‌برد.

از طرف دیگر تهیه‌ی نرم افزار حضور و غیاب به همراه دستگاه حضور و غیاب، فواید بسیاری را برای شرکت‌ها به دنبال دارد. از جمله این‌که نرم افزار حضور و غیاب با گذشت زمان، پیشرفت می‌کند و آپشن‌های جدیدی به موارد کاربردی‌اش اضافه می‌شود. در نتیجه به کار بردن دستگاه حضور و غیاب به همراه      نرم افزار، همواره دستگاه را به روز نگه می‌دارد و برنامه‌ریزی آن را ارتقا می‌بخشد. در صورتی که اگر مدیر سازمان فقط تصمیم به تهیه‌ی دستگاه بگیرد؛ دستگاه پس از مدتی از تکنولوژی روز دنیا عقب می‌ماند و فرسوده و بی‌استفاده می‌شود.

پس مدیران باید توجه داشته باشند که در حین تهیه‌ی دستگاه حضور و غیاب، حتما نرم افزار مرتبط با آن را نیز تهیه کنند؛ تا شرکت را از خرید و صرف هر گونه هزینه‌ی اضافی در این زمینه بی‌نیاز کنند.

نرم افزار حضور و غیاب تحت وب رایگان

مزایای نرم‌افزار حضور و غیاب

استفاده کردن از نرم‌افزار حضور و غیاب، مزایا و فواید بسیاری دارد. چند مورد از این مزایا را در ادامه بررسی می‌کنیم:

 •   امکان نصب و استفاده‌ی آسان
 •   امکان استفاده‌ی همزمان از نرم‌افزار حضور و غیاب برای مدیریت چند ایستگاه کاری به صورت همزمان
 •    امکان ثبت نحوه‌ی عملکرد کارکنان و نیمه‌وقت ( اگر مدیر سازمان دستگاه حضور و غیاب را به تنهایی خریداری کند امکان ثبت این مورد برای کارمندان وجود ندارد. پس بهتر است دستگاه را همراه با نرم‌افزار حضور و غیاب تهیه کند.)
 •   افزایش اعتماد کارکنان به سیستم حسابداری شرکت و افزایش رضایت‌مندی شغلی
 •    پیشگیری از کم‌کاری احتمالی کارکنان
 •   ساده شدن پروسه‌ی محاسبه‌ی حقوق کارکنان و بررسی عملکرد آن‌ها
 •   از بین بردن امکان تقلب در ثبت زمان ورود و خروج
 •   تهیه‌ی گزارش از نحوه‌ی عملکرد کارکنان
 •  امکان پیاده‌ کردن سیاست مرخصی نامحدود در سازمان
 •  تعریف و ویرایش شیفت‌های کاری
 • سبک شدن وظایف کارکنان بخش نیروی انسانی و ایجاد امکان تمرکز بیشتر آن‌ها بر مسائل مهم‌تر
 • پیاده‌سازی راحت‌تر سیاست‌های منابع انسانی در شرکت
 • در اختیار داشتن آرشیو کاملی از آمار حضور و غیاب کارکنان

 

نرم افزار حضور و غیاب آنلاین

کلام پایانی

در این مقاله تلاش ما بر این بود تا نرم افزار حضور و غیاب را به شما معرفی کنیم. در حقیقت بهترین نرم افزار حضور و غیاب، نرم افزاری است که عملکرد دستگاه حضور و غیاب شما را ارتقا می‌بخشد و به شما کمک می‌کند تا از هزینه‌ای که برای خرید دستگاه صرف کرده‌اید؛ نهایت استفاده را ببرید و از حداکثر کارآیی آن استفاده کنید. این حداکثر کارآیی، زمانی به دست می‌آید که شما با توجه به مطالب گفته شده در این مقاله و مقاله‌های قبلی، مناسب‌ترین دستگاه حضور و غیاب را برای سازمانتان انتخاب کنید و نرم افزار مربوطه را نیز خریداری کنید. در این صورت است که می‌توانید از دستگاه حضور و غیاب خود، نهایت استفاده را ببرید.

شما همین الان می‌توانید با شماره‌ی زیر تماس گرفته و با کارشناسان بخش فنی ما راجع به خرید نرم افزار حضور و غیاب تحت وب یا تحت ویندوز و دستگاه حضور و غیاب مورد نیاز خود، مشاوره‌ی رایگان انجام دهید.

پس وقت را تلف نکنید و همین حالا تماس بگیرید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *